Zielony RepRap Mendel Prusa

reprap

Tak to się zaczęło … Zestaw Zrób To Sam – RepRap

Drukarka to Mendel Prusa.

W tym momencie zamiast standardowej elektroniki jest podłączony RAMPS i Arduino q3k‘a z firmwarem Marlin. Zamontowany jest extruder YRUDS z generyczną dyszą w stylu J-Nozzle. Całość zasilana jest dwudziestokilko amperowym zasilaczem serwerowym. Reszta elementów jest w miarę podobna do oficjalnego designu Prusa Mendel.

Software

Do obsługi RepRapa, jak każdej drukarki 3D tego typu, potrzebne są dwa osobne kawałki oprogramowania:

  • slicer – konwersja modelu (pliku STL) na GCode, czyli polecenia wydawane drukarce
  • uploader – podłączenie się do RepRapa i wysłanie wygenerowanego pliku razem z podglądem przebiegu

Polecanym slicerem jest wolny i otwarty program Slic3r. Alternatywnie można używać skeinforge‘a, ale nikomu się jeszcze nie chciało napisać pod niego konfig. Polecanym uploaderem jest wolny i otwarty program pronterface z zestawu narzędzi Printrun. W zasadzie nie wymaga konfiguracji.

Howto

  • Pobierz i zainstaluj wyżej wymienione oprogramowanie. Upewnij się, że pronterface na pewno działa – po uruchomieniu powinny się pojawić graficzne kontrolki sterowania drukarką. Jeśli tak nie jest, skontaktuj się z q3k – natrafiłeś na bug związany z wxpython.
  • Zaprojektuj lub zdobądź jakiś model. Format pliku który nas interesuje to STL.
  • Pobierz plik konfiguracyjny Slic3ra
  • Odpal Slic3r, załaduj konfig. W głównym oknie naciśnij “Add…”, wybierz plik STL. Powtórz czynność jeżeli chcesz wydrukować parę modeli na raz. Po lewej stronie będzie widać obrys modeli – można ja względem siebie przemieszczać. Wyeksportuj GCode klikając w “Export GCode…”.
  • Odpal pronterface. Wybierz port szeregowy drukarki (zazwyczaj /dev/ttyACM0), kliknij ‘Connect’. Upewnij się, że wszystkie osie działają, upewnij się że zerowanie/homing (przyciski domków przy osiach) działają. Włącz grzanie stołu (70 stopni) i extrudera (220 stopni), wybierz ‘watch temperatures’, upewnij się że temperatury rosną.
  • Drukuj! Wybierz ‘load file’ z górnego paska w pronterface, wybierz wcześniej stworzony GCode. Kliknij ‘Print’.

Firmware

Ważne: w ten sposób możesz doprowadzić drukarkę do stanu nieużywalności, spalić kontrolery, wybuchnąć MOSFETy, przywołać Mrocznego Pana i się skaleczyć. Jeżeli nie wiesz, co robisz, to tego nie rób!

Na Arduino wgrany jest firmware Marlin, dostosowany przez q3k do obsługi tego reprapa: git repo. Firmware’u raczej nie trzeba się dotykać, chyba że w celu poprawienia kalibracji, ustawień peryferiów i zaawansowanych parametrów wydruku. Jeżeli masz zamiar coś takiego zrobić, napisz do q3k albo _kret_‘a.

fab1